Czy sok z aloesu może leczyć IBS?

Co to jest sok z aloesu?

Sok z aloesu jest produktem spożywczym ekstrahowanym z liści roślin aloesu. Czasami nazywana jest także wodą z aloesu.

Sok może zawierać żel (zwany także miąższem), lateks (warstwa między żelem a skórą) i części zielonych liści. Wszystkie są skroplone razem w postaci soku. Niektóre soki są wytwarzane wyłącznie z żelu, podczas gdy inne filtrują liście i lateks.

Możesz dodać sok z aloesu do żywności, takiej jak koktajle, koktajle i mieszanki soków. Sok jest powszechnie znanym produktem zdrowotnym o wielu zaletach. Obejmują one regulację poziomu cukru we krwi, miejscowe usuwanie oparzeń, lepsze trawienie, łagodzenie zaparć i inne.

Dawniej preparaty z aloesu były stosowane w dolegliwościach trawiennych. Biegunka i zaparcia są częstymi problemami, z którymi roślina jest dobrze znana.

Biegunka i zaparcia są również dwoma częstymi problemami, które mogą wynikać z zespołu jelita drażliwego (IBS). Inne objawy IBS obejmują skurcze, bóle brzucha, wzdęcia i wzdęcia. Aloes pokazał również potencjał, aby pomóc w rozwiązaniu tych problemów.

Wnętrza liści aloesu są bogate w związki i śluz roślinny. Miejscowo pomagają one w stanach zapalnych skóry i oparzeniach. Zgodnie z tą samą logiką mogą łagodzić stany zapalne przewodu pokarmowego.

Sok z aloesu przyjmowany wewnętrznie może działać kojąco. Sok z lateksem aloesowym – który zawiera antrachinony lub naturalne środki przeczyszczające – może dodatkowo pomóc w zaparciach. Należy jednak pamiętać, że istnieją pewne obawy związane z bezpieczeństwem lateksu aloesowego. Przyjmowanie zbyt dużej ilości środka przeczyszczającego może pogorszyć objawy.

Jak można zażywać sok z aloesu na IBS

Możesz dodać sok z aloesu do swojej diety na kilka sposobów:

Postępuj zgodnie z przepisem, aby zrobić własny koktajl z soku z aloesu.
Kup sok z aloesu kupiony w sklepie i weź 1-2 łyżki stołowe. na dzień.
Dodaj 1-2 łyżki. dziennie do swojego ulubionego koktajlu.
Dodaj 1-2 łyżki. dziennie do ulubionej mieszanki soków.
Dodaj 1-2 łyżki. dziennie do twojego ulubionego napoju.
Gotuj z nim, aby uzyskać korzyści zdrowotne i smakowe.

Sok z aloesu ma smak podobny do ogórka. Zastanów się nad użyciem go w przepisach i napojach o podobnych smakach, takich jak arbuz, cytryna lub mięta.

Co pokazują badania

Badania nad korzyściami dla soku z aloesu dla IBS są mieszane. Jedno badanie Trusted Source pokazuje pozytywne wyniki dla osób z IBS, które doświadczyły zaparć, bólu i wzdęć. Jednak do porównania tych efektów nie zastosowano placebo. Badanie na szczurach również wykazuje korzyści, ale nie obejmowało ludzi.

Badanie z 2006 roku nie wykazało różnicy między sokiem z aloesu a placebo w łagodzeniu objawów biegunki. Inne objawy wspólne dla IBS pozostały niezmienione. Jednak naukowcy uważali, że nie można wykluczyć potencjalnych korzyści z aloesu, mimo że nie znaleziono dowodów na ich istnienie. Doszli do wniosku, że badanie należy powtórzyć z „mniej złożoną” grupą pacjentów.

Konieczne są dalsze badania, aby dowiedzieć się, czy sok z aloesu naprawdę łagodzi IBS. Badania obalające jego skutki są zbyt stare, a nowe badania obiecują, pomimo wad. Badania muszą być również bardziej szczegółowe, aby naprawdę poznać odpowiedź. Na przykład osobne badanie IBS z dominacją zaparć i z biegunką może ujawnić więcej informacji.

Niezależnie od badań, wiele osób, które piją sok z aloesu, deklaruje komfort i poprawę samopoczucia. Nawet jeśli jest to placebo dla IBS, sok z aloesu ma wiele innych korzyści zdrowotnych. Nie zaszkodzi ludziom z IBS, jeśli spróbuje się go bezpiecznie spożywać.

Uwagi dotyczące soku z aloesu

Nie każdy sok z aloesu jest taki sam. Przed zakupem przeczytaj uważnie etykiety, butelki, techniki przetwarzania i składniki. Zbadaj firmy, które sprzedają te suplementy i zioła. Ten produkt nie jest monitorowany przez FDA.

Niektóre soki z aloesu są wytwarzane wyłącznie z żelu, miąższu lub „filetu z liści”. Sok ten można spożywać w sposób bardziej swobodny i regularny, bez większych obaw.

Z drugiej strony, część soku jest wytwarzana z aloesu z całych liści. Obejmuje to wszystkie zielone części zewnętrzne, żel i lateks. Produkty te należy przyjmować w mniejszych ilościach. Wynika to z faktu, że zielone części i lateks zawierają antrachinony, które są silnymi środkami przeczyszczającymi dla roślin.

Przyjmowanie zbyt wielu środków przeczyszczających może być niebezpieczne i pogarszać objawy IBS. Ponadto antrachinony mogą powodować raka, jeśli są przyjmowane regularnie, zgodnie z krajowym programem toksykologicznym. Sprawdź etykiety na części na milion (PPM) antrachinonu lub aloiny, związku unikalnego dla aloesu. Powinien być mniejszy niż 10 PPM, aby można go było uznać za nietoksyczny.

Sprawdź także etykiety na ekstraktach z całych liści „odbarwionych” lub „bezbarwnych”. Odbarwione ekstrakty zawierają wszystkie części liści, ale zostały przefiltrowane w celu usunięcia antrachinonów. Powinny być podobne do ekstraktów z filetów liściowych i całkowicie bezpieczne do bardziej regularnego spożycia.

Do tej pory żaden człowiek nie zachorował na raka po spożyciu soku z aloesu. Jednak badania na zwierzętach pokazują, że rak jest możliwy. Podejmij odpowiednie środki ostrożności, a powinieneś być bezpieczny w jego spożywaniu.
Jeśli zdecydujesz się regularnie zażywać sok z aloesu, również ostrzegaj:

Przerwać stosowanie, jeśli wystąpią skurcze brzucha, biegunka lub pogorszony IBS.
Jeśli zażywasz leki, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Aloes może zakłócać wchłanianie.
Przerwać stosowanie, jeśli pacjent przyjmuje leki kontrolujące stężenie glukozy. Aloes może obniżyć poziom cukru we krwi.

Więcej ciekawych informacji na temat aloesu: https://aloes.boinc.org.pl